Головна  →  Новини  →  30 червня 2015

З 26 червня запроваджено карантинний режим по амброзії полинолистій та американському білому метелику на території міста Києва

З 26 червня запроваджено карантинний режим по амброзії полинолистій та американському білому метелику на території міста Києва

Подільська районна в місті Києві державна адміністрація інформує, що з 26 червня запроваджено карантинний режим по амброзії полинолистій та американському білому метелику на території міста Києва

Амброзія полинолиста — однорічна яра рослина за зовнішнім виглядом схожа на коноплю, а за розмірами і формою листків нагадує полин гіркий (звідки й назва полинолиста). Стебло і листя опушене. Амброзія  — однодомна рослина, має одностатеві чоловічі жіночі квітки, зібрані в колосоподібнісуцвіття на вершинах гілок, кошики з жіночими квітками розміщені в пазухах верхніх листків. Розрізняють дві форми амброзії:

  • сірувата з червонуватими стеблами і дуже опушеними суцвіттями;
  • зелена, розсіяноопушена.

Розмноження

Розмножується амброзія насінням, яке утворює в великій кількості. Добре розвинені рослини можуть давати по 30—40 тисяч насінин, а окремі екземпляри до 80-100 тисяч. Насіння зберігає схожість у ґрунті до 40 років. Надмірно висушує і виснажує ґрунти, а при великому забур'яненні культурні рослини гинуть…

Розповсюджується амброзія з неочищеним насіннєвим матеріалом, шротом, транспортними засобами.

Алергогенність

Квітковий пилок амброзії шкідливий для людини. В період цвітіння, з середини липня до настання осінніх заморозків, серед населення спостерігається алергійне захворювання амброзійнийполіноз.[1] Алергію викликають білки — антигени, які знаходяться в пилку амброзії.[1]Пилок амброзії, потрапляючи у ніс, бронхи викликає сльозотечу, порушує зір, підвищує температуру тіла, проходить різке запалення слизових оболонокверхніх дихальних шляхів, що призводить до приступів бронхіальної астми.

Екологія

Розвиваючи велику надземну масу, амброзія полинолиста здатна в польових умовах витісняти і пригнічувати бур'яни та культурні рослини. На утворення 1 тонни сухої речовини Амброзії полинолистої відбирається з ґрунту 950 тонн води, вдвічі більше, ніж пшениця, в втричі, — ніж кукурудза, в 4 рази — ніж сорго. При густоті до 20 рослин на кв.метрі виноситься з ґрунту 135 кг/га азоту,40 кг/га фосфору, 157 кг/га калію, що в два-три рази більше, ніж пшеницею та кукурудзою. За середньої забур'яненості Амброзією урожай соняшнику знижується на 40%, кукурудзи — 35%.

За сприятливих умов амброзія досягає 2 метрів висоти, щільність сходів може досягти до 5—7 тис.шт, а фітомаса — до 10 тонн на гектар. Амброзія містить алкалоїди. Поряд з високою конкурентноздатністю і пригніченням с/г культур, амброзія полинолиста містить ряд гірких речовин, zrs погіршують смакові якості молока і молочних продуктів при поїданні рослин коровами.

Карантинні заходи

  • категорично забороняється завезення засміченої підкарантинної продукції у вільні від бур'яну райони;
  • обов'язковий карантинний догляд та лабораторна експертиза;
  • при виявленні бур'яну вантаж підлягає поверненню відправникові або очищення під контролем держінспектора з карантину рослин, та при неможливості очищення — переведення насіннєвого матеріалу в категорію зернопродуктів та переробку;
  • при виявленні насіння амброзії у кормових відходах, вони підлягають переробці з розмеленням часток не більше 1 мм, а малоцінні відходи знищують під контролем держінспектора з карантину рослин шляхом спалювання чи закопування на глибину 0,5 м;
  • проведення обстежень сільськогосподарських угідь на виявлення бур'яну в період вегетації

Американський білий метелик HyphantriacuneaDrury

Багатоїдний агресивний карантинний шкідник.

В Україні АБМ пошкоджуєпонад 50 видівплодових і декоративних культур. Гусениціповністюоб’їдаютьлистя на деревах, оповиваючигілкипавутиною. Шкідникнайчастішепошкоджуєнасадження в населених пунктах, присадибнихділянках, парках, садах та уздовждоріг.

Розповсюджується АБМ шляхом перельотівметеликів, тарою та транспортнимизасобами на всіхстадіяхрозвитку.

В умовахУкраїнирозвивається два покоління. Навеснілітметеликіввідбувається в травні, літньогопокоління – в кінцілипня - на початку серпня. Плодючість самки становить 200-2000 яєць. Гусеницімають 6-7 віків. Формуванняпавутиннихгнізд та життягусениць перших чотирьохвіків у серединігнізд є характерноюособливістюбіології виду. Характер пошкодженнязмінюється у залежностівідвікугусені. Гусениці 1-2 вікуобплітаютьгілкипавутиною і живлятьсяколонією в середині такого гнізда, 3-го віку – продірявлюють листок наскрізь, а 4-го – фігурнообгризають з країв. Дорослігусеницізалишаютьпавутиннігнізда, розповзаються і живлятьсяпоодиноко, об’їдаючиповністюлистя. Зимуєлялечка в сіромукоконіпідкорою дерев, в сухому листі, рослиннихрештках, будівлях, парканах та в ґрунті.

Морфологія

Метеликмаєбілосніжніблискучікрила, у деякихособин на передніхкрилах темно-коричневіцяточки. В розмахукрил 23-36 мм, довжинатіла 9-15 мм. Голова, груди, ноги і черевцевкритібілими волосками. Вусикичорні з білимзапиленням. Яйце 0,5-0,6 мм кулясте, гладеньке, світлеабосіре. Гусеницямолодшоговіку 1,5-2,0 мм до 5-6 мм світло-жовта з чорною головою. Гусеницястаршоговікузавдовжки 30-40 мм оксамитово-коричнева зіспини з чорними бородавками та довгимичорними волосками, з боків - з жовтими бородавками та білими волосками. Лялечкавидовжено-яйцевидноїформи, довжиною 10-15 мм.

Шляхи розповсюдження:

РозповсюджуєтьсяАмериканськийбілийметелик шляхом природнихперельотів, з рослинноюпродукцією, в пакувальномуматеріалі з тарою та транспортнимизасобами, лялечки з дровами.

Винищувальні  заходи:

Полягають у збирані та знищенні кладок яєць, лялечок, зрізанні і спалюванігілок з павутиннимигніздами, застосування ловчих поясів з гофрованогопаперу та мішковини, я перед за лялькуваннямзнімають і спалюють.

 Заходи передбачають 2-3 разові  обробкигусені І-ІІІ віківкожногопоколінняінсектицидамидозволених до використання в Україні.

Перейти до спискуВерсiя для друку

 

                          


Інформація про місця укриття населення в підземному просторі Подільського району міста Києва у разі виникнення надзвичайної ситуації техногенного, природнього та воєнного характеру станом на 26.01.2024